ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ФОРМИ ТА СТИЛЮ У ДИЗАЙНІ ЧОЛОВІЧОГО КОСТЮМА ХХ СТОЛІТТЯ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.2.6Ключові слова:
конструктивне моделювання одягу, постмодерн, еклектика стилів , візуалізація художнього образу, формоутворення костюма , стиль одягу, чоловіча мода, еволюція чоловічого одягу, дизайн одягуАнотація
Мета: дослідження еволюції формоутворення чоловічого костюма, а також впорядкованості конструктивно-декоративних ліній та деталей на основі візуального аналізу розвитку його форм у ХХ столітті, виявлення та систематизація основних засобів презентації для створення перспективних колекцій чоловічого одягу.
Методологія. Дослідження ґрунтується на використанні історико-культурологічного, компаративного методів; використано та структуровано інформаційні джерела і портфоліо сучасних дизайнерів чоловічого одягу, синтезовано результати. Теоретична, методологічна основа дослідження базується на наукових працях і методологічних розробках фахівців з історії костюму та дизайну одягу, наукових положеннях теорії проектування одягу.
Результати. Дослідженнями визначено основні аспекти формотворчих процесів, які забезпечують єдність і гармонію чоловічого одягу та сприяють його актуальності відповідно часової періодизації. Зазначено, що сучасний чоловічий костюм як маркер ідентичності та візуальної мови особистості, вимагає інтенсивних дискусій щодо майбутнього чоловічої моди. Все це потребує виявлення потреб сучасного споживача та його вподобань у одязі для прогнозування траєкторій розвитку дизайну чоловічого одягу на основі результатів роботи модельєрів-конструкторів ХХ ст. та дизайнерів-сучасників. Також цікавим результатом досліджень стало виявлення факту, що сучасна чоловіча мода стає більш персоніфікованою, саме тому еклектика стилів у повному розумінні цього поняття залишається перспективним напрямком успішної творчості сучасних дизайнерів.
Наукова новизна. Проведені дослідження надали можливість виявити концепцію формотворчості та визначити логіку змін у формотворенні чоловічого одягу, його ергономічні, конструктивні й технологічні аспекти. Дослідженнями ретельно розглянуто, обґрунтовано та виокремлено взаємозв’язки особливостей поступового перетворення візуального контенту художніх образів чоловічого костюма у ХХ ст. у відповідну візуалізацію образу сучасного споживача.
Практична значущість. Практичне значення одержаних результатів полягає у моделюванні формотворчих процесів чоловічого одягу, допомагає виявити й проаналізувати фактори, які мають вплив на зміну форми, визначити ступінь їх актуальності в майбутньому. Практика застосування досліджень сприятиме визначенню трендів активної еволюції сучасного чоловічого гардеробу, а також допоможе у освітньому процесі підготовки фахівців художньо-творчих галузей, стане основою успішної роботи дизайнерів, модельєрів-конструкторів та виробників сучасного одягу.