ВИВЧЕННЯ ДИЗАЙНУ АРХІТЕКТУРНОГО СЕРЕДОВИЩА МІСЬКИХ ВУЛИЦЬ: КОМПЛЕКСНИЙ ОГЛЯД НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.4.6Ключові слова:
дизайн середовища, вуличний ландшафтний дизайн, громадський простір, просторове сприйняття, міський дизайн, вуличний простірАнотація
Мета: проаналізувати та узагальнити дослідження міського вуличного простору та еволюцію концепцій міського вуличного дизайну, відстежити їх походження, розвиток, класифікації та дизайн-практики.
Методологія. У дослідженні проведено історико-теоретичний огляд наукових та літературних джерел із застосуванням методів аналізу, систематизації, класифікації та узагальнення отриманих результатів.
Результати. Розглянуто та проаналізовано класичні теорії проєктування громадських просторів, а також розвиток концепцій просторового сприйняття і людиноцентричного підходу в дизайні у поєднанні з великими даними та штучним інтелектом. Виявлено, що така взаємодія у сфері дослідження та дизайну міських громадських просторів прискорює появу передових теоретичних та практичних інновацій.
Наукова новизна. На основі проведеного аналізу виділено та систематизовано три основні напрями дослідження вуличного простору: дослідження на макрорівні, дослідження на мікрорівні та дослідження міської дизайн-практики.
Практичне значення. Результати цього дослідження створюють теоретичні основи та окреслюють напрями розвитку подальших досліджень у сфері дизайну вуличного простору і можуть бути використані архітекторами та міськими дизайнерами у процесі планування та дизайну.