ДИЗАЙН-МИСЛЕННЯ: ТЕОРЕТИЧНІ ПІДСТАВИ ТА КРИТИКА

Автор(и)

  • Д. Ю. Косенко Київський національний університет технологій та дизайну
  • О. В. Вишневська Київський національний університет технологій та дизайну
  • С. В. Остапик Київський національний університет технологій та дизайну

DOI:

https://doi.org/10.30857/2617-0272.2022.4.4

Анотація

Мета: виявлення підоснов дизайн-мисленнєвого підходу та аналіз критичних засторог щодо теорії та практики дизайн-мислення на цій основі.

Методологія. В роботі використано метод структурно-логічного аналізу.

Результати. Розглянуто теоретичні основи дизайн-мислення в контексті загальної методології дизайну. Виявлено, що особливостями підходу дизайн-мислення є першочергова увага до процедури «виявлення проблеми»: вирішення проблеми відсувається на друге місце; деконструкція процесу проєктування характеризується поділом на окремі дрібні задачі, для вирішення яких пропонуються численні методи, або «інструменти дизайн-мислення», переважно евристичні. При цьому зазначається, що теорія дизайн-мислення є несистемною, не містить чітких критеріїв ані для побудови дизайн-стратегій, ані для класифікації та вибору методів, і таким чином не може бути названа методологією. Узагальнено критичні зауваги щодо практики дизайн-мислення. Доведено, що виявлені критикою застороги не є недоліками, а спричинені підставовими особливостями дизайн-мислення, і таким чином не можуть бути «виправлені» без руйнування усієї концепції.

Наукова новизна. Вперше співвіднесено критику дизайн-мисленнєвого підходу та теоретичні основи цього підходу, виявлено сутнісні підстави критичних зауваг.

Практична значущість. Результати дослідження можуть бути використані для подальшого розвитку загальної методології дизайну, а також у викладанні відповідних курсів дизайн-освіти.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Опубліковано

2023-03-02

Як цитувати

Косенко, Д. Ю., Вишневська, . О. В., & Остапик, С. В. (2023). ДИЗАЙН-МИСЛЕННЯ: ТЕОРЕТИЧНІ ПІДСТАВИ ТА КРИТИКА. Art and Design, 20(4), 43–50. https://doi.org/10.30857/2617-0272.2022.4.4

Номер

Розділ

Articles

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають