ХУДОЖНЬО-СИМВОЛІЧНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ ВЛАДИ І ВПЛИВУ В ОБРАЗАХ ВИДАТНИХ ПОСТАТЕЙ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Автор(и)

  • Т. Ф. Кротова Київський національний університет технологій та дизайну
  • Л. Ю. Овакімян Київський національний університет технологій та дизайну

DOI:

https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.1.12

Ключові слова:

стародавня доба, вплив, влада, візуальна комунікація, предметно-просторове оточення

Анотація

Мета дослідження – проаналізувати художньо-комунікаційні засоби костюма та предметно-просторового оточення представників правлячої верстви стародавніх часів, які демонструють привілейований статус у суспільстві (на прикладі образів Клеопатри VII та Гая Юлія Цезаря).

Методологія. У роботі застосовано історичний, біографічний, аналітичний, порівняльний методи. Під час аналізу образів Клеопатри та Ю. Цезаря, у виявленні символічних характеристик костюма та предметних атрибутів застосовано іконографічний метод, а також методи формального та образно-стилістичного аналізу.

Результати. За допомогою творів образотворчого мистецтва та історичних джерел проаналізовано художньо-символічні засоби демонстрації влади і впливу через зовнішній образ відомих постатей стародавньої доби. Розглянуто такі складові у створенні образів, як костюм та предметно-просторове оточення. Висвітлено історичне підґрунтя, особливості релігійних та світоглядних уявлень, які допомагають виявити символічний зміст елементів вбрання та оточення.

Наукова новизна. На історичних прикладах досліджено зв'язок між людиною і костюмом в контексті візуальної комунікації; запропоновано вектор осмислення і систематизації історичного досвіду для вироблення підходів до розробки і застосування сучасних засобів візуальної комунікації через форму та символічний зміст в дизайні костюма.

Практичне значущість. Матеріали дослідження є основою для подальших розвідок щодо прояву образно-символічної функції костюма в образах представників привілейованого суспільства. Результати роботи можуть бути використані в лекційних курсах з дисциплін «Історія мистецтв і дизайну», «Художнє проєктування костюма», а також у розробці візуальних складових образу публічної особистості.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Опубліковано

2023-05-23

Як цитувати

Кротова, Т. Ф., & Овакімян, Л. Ю. (2023). ХУДОЖНЬО-СИМВОЛІЧНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ ВЛАДИ І ВПЛИВУ В ОБРАЗАХ ВИДАТНИХ ПОСТАТЕЙ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ. Art and Design, (1), 126–134. https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.1.12

Номер

Розділ

Articles

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають