ВІЗУАЛЬНО-ІНФОРМАЦІЙНІ КОМУНІКАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОГО СЕРЕДОВИЩА: ДИЗАЙН-ОСВІТНІЙ НАРАТИВ

Автор(и)

  • І. О. ЯКОВЕЦЬ Черкаський державний технологічний університет
  • О. В. Чепелюк Херсонський національний технічний університет
  • О. Ф. Луговський Черкаський державний технологічний університет
  • Н. М. Чугай Черкаський державний технологічний університет

DOI:

https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.2.23

Ключові слова:

візуальні комунікації, візуально-інформаційні комунікації, інклюзивне середовище, дизайн-освіта, предметно-просторове середовище, visual communications, visual information communications, inclusive environment, design-education, subject-spatial environment

Анотація

Мета: дослідження чинників, що впливають на формування візуально-інформаційних комунікацій інклюзивного середовища та визначення ролі дизайн-освіти у цих процесах.

Методологія. Для досягнення поставленої мети в процесі наукового дослідження було використано системний підхід. Це дозволило розглянути динамічні трансформації візуально-інформаційних комунікацій як цілісне явище, яке формує поле для комунікації із середовищем та людиною і має здатність до адаптації. У цьому дослідженні адаптація пов’язана із формуванням інклюзивного середовища. При розгляді прикладів практичної діяльності використано аналітичний метод, а також методи образно-стилістичного та порівняльного аналізу.

Результати. Показано, які механізми залучаються при запровадженні змін візуально-інформаційного середовища та із чим ці процеси пов’язано. Масштабність таких змін визначається державною політикою на основі формування курсу ідеологічного, культурного виховання суспільства готового до сприйняття візуальних установок та здатного сприймати об’єкти предметно-просторового середовища як візуальний текст. Констатується, що назріла необхідність формування дизайну інтернаціональної знакової мови для встановлення комунікації «людина-середовище» в інклюзивному просторі. Вирішувати нові виклики повинен дизайнер, здатний розрізняти візуально значимі форми, та свідомий до того, що вся його діяльність – своєрідна візуалізація. Тому ще на етапі підготовки у дизайн-освітніх закладах у нього мають сформуватися візуальні установки і візуальні цінності. Як це реалізується на практиці показано на студентських роботах студентів-дизайнерів Черкаського державного технологічного університету, Херсонського національного технічного університету та Краківської академії образотворчих мистецтв ім. Яна Матейка (Польща).

Наукова новизна. Проведено мистецтвознавчий аналіз творів, присвячених візуально-інформаційній комунікації в інклюзивному середовищі. Для аналізу практичних напрацювань у сфері візуально-інформаційних комунікацій інклюзивного середовища розглянуто роботи представників вітчизняного дизайн-освітнього простору та колег однієї із країн Європейського Союзу, а саме Польщі.

Практична значущість. Дослідження розкривають дизайнерські підходи для вирішення художньо-образних завдань при проєктуванні систем візуально-інформаційних комунікацій в інклюзивному середовищі із врахуванням ергономічних складових та формуванням певних естетичних характеристик об’єктів проєктного пошуку.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-04

Як цитувати

ЯКОВЕЦЬ, І. О., Чепелюк, О. В., Луговський, О. Ф., & Чугай, Н. М. (2023). ВІЗУАЛЬНО-ІНФОРМАЦІЙНІ КОМУНІКАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОГО СЕРЕДОВИЩА: ДИЗАЙН-ОСВІТНІЙ НАРАТИВ. Art and Design, (2), 278–289. https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.2.23

Номер

Розділ

Articles

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають