ТИПОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЗАКЛАДІВ ДОЗВІЛЛЯ: УКРАЇНСЬКИЙ ТА ЗАКОРДОННИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.30857/2617-0272.2024.4.7Ключові слова:
публічний простір, дизайн, інтер’єр, класифікація, багатофункціональний закладАнотація
Мета: визначення класифікаційних засад сучасних центрів дозвілля для подальшого вивчення та виявлення особливостей і принципів створення їх гармонійного внутрішнього архітектурного середовища.
Методологія. Дослідження ґрунтується на методі комплексного аналізу та синтезу об'єктивних даних, отриманих з відкритих джерел. Аналітична частина спирається на матеріали тематичних публікацій, інтернет – ресурсів, а також на особистий досвід авторів. Використано методи історичного, порівняльного та типологічного аналізу.
Результати. Узагальнена, систематизована та визначена типологія сучасних центрів дозвілля з урахуванням широкого спектру ознак. Серед них основними є наступні: за територіально-містобудівним розміщенням; за розміщенням у структурі будівель; за розміром; за призначенням; за віковою ознакою; за формою власності та джерелами фінансування; за характером доступності; за соціальним аспектом. Наведено приклади сучасних центрів дозвілля в Україні та за кордоном, класифікованих за типами, з урахуванням їх розташування та особливостей функціонально-планувальної структури.
Наукова новизна. У зв’язку з популярністю в Україні багатофункціональних закладів дозвілля виникає об'єктивна потреба створювати в них ефективні сучасні простори, що задовольнятимуть потреби всіх складових закладу. Такі заклади за формою та характеристиками можна розглядати як сучасні центри дозвілля. Новизна дослідження полягає в узагальненні існуючих класифікаційних засад закладів дозвілля та визначенні типології сучасних центрів дозвілля, враховуючи широкий спектр ознак. Глибоке розуміння специфіки кожного типу центру дозвілля дозволить розробляти інтер’єри відповідної функціонально-просторової та художньо-образної організації згідно прийнятої типології.
Практична значущість. Запропонована типологія сучасних центрів дозвілля може бути основою для подальших аналітичних та практичних застосувань у сфері дослідження дизайну архітектурного середовища. Вона дозволить науковцям та фахівцям у галузі дизайну впроваджувати принципи оптимальної організації внутрішнього простору сучасних центрів дозвілля з метою досягнення гармонійного та ефективного середовища. Крім того, отримані результати можуть бути застосовані у практиці проєктування та експлуатації сучасних центрів дозвілля, сприяючи покращенню їх функціональності та комфортності для користувачів.