ЗМІНИ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2786-5398.2023.3.6Ключові слова:
зовнішня економіка, експорт, імпорт, товарообіг, зовнішньоекономічна діяльність, міжнародна торгівля, повномасштабне вторгнення, торговельні обмеження, державне регулюванняАнотація
Повномасштабне військове вторгнення РФ вплинуло на зовнішню торгівлю України, викликало значні втрати людського капіталу, зруйнувало інфраструктуру і ланцюги торгівлі та завдало величезної шкоди виробничим можливостям через втрату електроенергії та фіксації курсу НБУ адміністративними методами. Обсяги та структура експортно-імпортних операцій України в 2022 році зазнали кардинальних змін. Метою дослідження є визначення змін шляхом порівняння стану та структури зовнішньої економіки України до і протягом військової агресії, а також розкриття тенденцій зовнішньоекономічної діяльності України в умовах воєнного часу. Використано методи системного аналізу для визначення структури зовнішньоекономічної діяльності. Методи спостереження та опису застосовано для збору даних щодо експорту та імпорту та їх порівняння, метод синтезу – задля виділення особливостей зовнішньої економіки України у воєнний час. Метод графічного представлення використаний для представлення обсягів, динаміки та структури зовнішньоекономічної діяльності. Встановлено, що у 2021 році зовнішня економіка України реабілітувалася після пандемії Ковід-19, зріс імпорт завдяки трьом найголовнішим галузям імпорту України: машини, устаткування та транспорт; паливно-енергетична продукція та товари хімічної промисловості, що уможливило відновлення виробництва і зростання товарного експорту. Прогнозоване зростання обсягів товарного експорту та імпорту не відбулося, після перших двох місяців війни відбулися значні зміни в їх структурах. Найбільший обсяг експорту з зафіксований у вересні 2022 року (4,135 млрд дол. США), як результат розблокування портів України у Чорному морі. ЄС у 2022 році продовжував бути найбільшим торгівельним партнером України як і в 2021 році, в тому ж числі скоротилася частка українських експортних операцій з іншими країнами і регіонами світу, передусім країнами СНД та Азії, на користь партнерству з ЄС. Найголовнішою зміною визначено, що на перше місце за обсягом експорту з України у 2022 році вийшла Польща, що склало 15,7% питомої ваги загального товарного експорту. В загальному обсязі експорту і імпорту відбувся обвал зовнішньої торгівлі, у 2022 році обсяги експорту скоротилися на 35%, а імпорту на 19%. У структурі імпорту 3 головні галузі: нафто- та паливно-енергетичних продуктів, машин, устаткування та транспорту, а також хімічної промисловості залишилися без змін. У структурі експорту зміни визначені за головними трьома галузями: сільськогосподарські товари, залізна руда та чорні метали, машин та устаткування.
Завантаження
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.