ВІДРОДЖЕННЯ ТРАДИЦІЙНИХ ТЕХНІК ТА ПРИЙОМІВ У СУЧАСНОМУ ДИЗАЙНІ НЕФРИТОВИХ ВИРОБІВ КИТАЮ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2617-0272.2023.3.13Ключові слова:
дизайн, нефритові вироби, прикраси, ювелірне мистецтво, культура Китаю, предметний дизайн, культурна спадщина, технології виготовлення, історія мистецтваАнотація
У статті проаналізовано відродження традиційних технік і методів у сучасному дизайні нефритових виробів у Китаї, виокремити фактори, що сприяють цьому відродженню, дослідити вплив культурної спадщини на сучасний дизайн нефритових виробів, а також роль сучасних технологій у збереженні та розвитку традиційної майстерності. Методологія дослідження зумовлена комплексним вивченням тематики та охоплює: методи аналізу, синтезу, індукції, метод структурно-системного аналізу джерел, історичний та компаративний методи. Вторинні дані отримані з огляду літератури, історичних документів та аналізу нефритових артефактів різних періодів. Визначено ключові чинники відродження традиційних технік і методів у сучасному нефритовому дизайні, проаналізовано тенденції збереження та популяризації культурної спадщини в контексті сучасного виробництва. Виявлено основні техніки, які використовуються сучасними дизайнерами при створенні нефритових виробів. На прикладі робіт китайських майстрів досліджено спадковість символізму стародавніх нефритових виробів, та їх відображення у сучасному дизайні нефритових виробів Китаю. Прослідковано вплив відродження традиційних технік та мотивів нефритового мистецтва на збереження культурної спадщини, ринкові тенденції та реакцію сучасного китайського суспільства. Наукова новизна дослідження полягає у комплексному вивченні відродження традиційних технік і методів у сучасному дизайні нефритових виробів у Китаї, вперше розглянуто комплекс історичних, культурних та економічних чинників.
Матеріали статті можна використати в рамках навчального процесу при підготовці фахівців з дизайну та декоративно-прикладного мистецтва та при написанні наукових робіт. Крім того, дослідження формує уявлення про збереження та популяризацію культурної спадщини в контексті сучасного виробництва, слугує прикладом для інших галузей, що прагнуть збалансувати традиційний підхід та інновації.