СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ В УМОВАХ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2786-5398.2023.1.4Ключові слова:
інвестиційна діяльність, комерційні банки, військова агресія, банківська ліквідність, ризик, кредитно-інвестиційний портфель, фінансові активи, процентні ставки, непрацюючі кредити, операційна ефективністьАнотація
В результаті написання статті встановлено, що затяжна війна, терористичні атаки на енергетичну інфраструктуру та спровоковане цим подальше пригнічення економіки є основними джерелами ризиків для фінансової стабільності комерційних банків. Досліджено стан інвестиційної діяльності комерційних банків та визначено, що з метою її підвищення й зменшення ризику втрати ліквідності в умовах війни комерційні банки повинні застосовувати методи пасивного управління інвестиційним портфелем. Доведено, що комбінування у інвестиційному портфелі фінансових активів з різними термінами вкладання дозволить врахувати коливання процентних ставок та рівень процентного ризику, під вплив якого підпадають власники інвестицій. Визначено, що з початком війни очікувано зросла частка непрацюючих кредитів, найпомітніше в роздрібному сегменті. Попри значні відрахування в резерви, банківський сектор отримав квартальний прибуток після збиткового першого півріччя, що відбулося завдяки збереженню операційної ефективності. Проаналізовано чисті активи банків за ІІІ квартал 2022 р., які зросли на 7,5% і перевищили довоєнний рівень, це відбулось за рахунок нарощування обсягів депозитних сертифікатів НБУ. Встановлено, що до ТОП-10 банків країни потрапили банки, які змогли попри запровадження військового стану та воєнних дій продовжувати працювати і утримувати свій кредитно-інвестиційний портфель на належному рівні: Приватбанк, Укрексімбанк, ПУМБ, Укргазбанк, Райффайзен банк, Ощадбанк, Сенс банк, ОТР Bank, Універсал Банк та Креді Агриколь Банк. Встановлено, що з метою перспективного розвитку інвестиційної діяльності комерційних банків в умовах військової агресії необхідно дотримуватись таких основних вимог: безперервність процесу інвестування; наявність диверсифікованого портфелю, де вкладення капіталу буде зосереджене на 4–5 класах; потрібно дозволяти портфелю рости з ринком під час зростання, але при цьому захищати його в періоди загального падіння.
Завантаження
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.