ВПЛИВ РИНКОВОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ НА ПІДПРИЄМНИЦЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ В УКРАЇНІ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2786-5398.2023.5.1Ключові слова:
ринкова інфраструктура, воєнні дії, підприємництво, функції ринкової інфраструктури, енергетична інфраструктура, логістика, адміністративні послуги, торгівля, інституційна інфраструктура, грантове фінансування, мікрогрантиАнотація
У статті досліджені питання впливу різних елементів ринкової інфраструктури на стан і розвиток підприємництва в Україні в умовах воєнних дій. Метою статті є ідентифікація функцій ринкової інфраструктури та дослідження впливу різних її елементів на стан, потенційні можливості функціонування та перспективи розвитку малого і середнього підприємництва в Україні після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію нашої держави. Основними методами дослідження є метод групування – при вивченні функцій ринкової інфраструктури та їх класифікації; метод аналізу та синтезу – при дослідженні рівнів ринкової інфраструктури та їх елементного наповнення; метод дедукції та індукції – при розгляді впливу окремих елементів ринкової інфраструктури на підприємницьку діяльність в Україні в умовах воєнних дій; графічний метод – для візуалізації окремих результатів дослідження. Аналіз публічної статистичної інформації дозволив констатувати, що український бізнес проявив здатність до маневрування навіть за умов виникнення найскладніших ситуацій. Досліджено, що на малий і середній бізнес впливає стан ринкової інфраструктури, яка сама зазнала значних руйнувань. Акцентовано увагу на класифікації функцій ринкової інфраструктури, виділені та охарактеризовані основні з них. Виявлено, що не всі елементи ринкової інфраструктури є однаково актуальними для підприємницького сектору в умовах воєнних дій. Виділені рівні ринкової інфраструктури (мікро-, мезо-, макрорівень), їх змістове наповнення. Досліджено, що для конкретних суб’єктів підприємництва в конкретних умовах пріоритетними є різні елементи ринкової інфраструктури. В умовах війни на підприємницький сектор держави найбільший вплив мають матеріально-речові елементи ринкової інфраструктури, серед яких виділено дорожнє господарство, енергетику, зв’язок, сферу логістики (транспорт, дороги, порти, можливість перевезень та ін.). Також посилився вплив на підприємництво повноти та якості надання адміністративних послуг, соціального забезпечення населення, освіти, охорони здоров’я, що викликано процесами релокації підприємств з «гарячих зон» та внутрішнім переміщенням населення. Виокремлена роль та можливості розвитку торгівлі як ринкового посередника та сфери надання послуг; елементів інституційної інфраструктури, особливо в частині підтримки підприємництва, в тому числі за рахунок грантового фінансування, пільгового кредитуванні та ін.
Завантаження
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.