ТРАНСПАРЕНТНІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ В КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2786-5398.2024.4.11Ключові слова:
транспарентність, інвестиційний потенціал, сталий розвиток, національна економіка, інвестиційна діяльність, економічне зростання, елементи, структура, оцінка, ресурси, напрями розвитку, конкурентоспроможність, синергія, глобалізаціяАнотація
У статті розглянуто транспарентність інвестиційного потенціалу національної економіки в контексті сталого розвитку. Досліджено підходи до розуміння поняття інвестиційного потенціалу національної економіки, які різняться залежно від обраної методології, мети та контексту, в якому здійснюється аналіз (класичний економічний, поведінковий, інституційний, інноваційний та системний підходи). Встановлено, що інвестиційний потенціал економіки включає сукупність ресурсів, умов та можливостей для здійснення інвестиційної діяльності, що підсилює здатність економіки залучати та ефективно використовувати інвестиції з метою досягнення довгострокового економічного зростання та підвищення рівня добробуту населення. Визначено основні ключові чинники інвестиційного потенціалу, які в синергічній взаємодії формують потенціал загальноекономічного рівня (економічні ресурси; інституційні умови; людський капітал; технологічний рівень розвитку; соціальні та екологічні умови). Доведено, що елементи інвестиційного потенціалу набувають особливої вагомості в контексті сталого розвитку, що передбачає забезпечення довгострокового економічного зростання без шкоди для навколишнього середовища та суспільства. При визначенні структури інвестиційного потенціалу було встановлено, що інвестиційний потенціал національної економіки - це сукупність ресурсів, можливостей та умов, що забезпечують можливість розвитку економіки через залучення та ефективне використання інвестицій, де основними структурними елементами інвестиційного потенціалу виступають: фінансовий потенціал, природний потенціал, трудовий потенціал, інноваційний потенціал, технологічний потенціал, інфраструктурний потенціал, інституційний потенціал, соціально-економічний потенціал, екологічний потенціал, зовнішньоекономічний потенціал. При дослідженні інвестиційного потенціалу в контексті сталого розвитку було встановлено, що основними чинниками виступають: екологічні інвестиції; соціальні інвестиції; інноваційні інвестиції. В результаті дослідження було запропоновано основні напрямки розвитку інвестиційного потенціалу України в умовах сталого розвитку: реформування законодавчої бази; розвиток фінансових ринків; інноваційна політика; екологічна політика; соціальні інвестиції. Обґрунтовано, що в умовах глобальних змін необхідно забезпечувати інституційну стабільність, стимулювати інновації та сприяти розвитку «зеленої» економіки, реалізація яких дозволить підвищити конкурентоспроможність України на світовому ринку та забезпечити довгострокове економічне зростання з дотриманням принципів сталого розвитку. Доведено, що інвестиційний потенціал є ключовим драйвером для забезпечення економічного зростання будь-якої країни, особливо в умовах глобалізації, де сталий розвиток визначає нові вимоги до інвестиційної діяльності, зокрема, щодо балансу між економічними, соціальними та екологічними аспектами.
Завантаження
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.