ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ КЛАСТЕРНОГО ПАРТНЕРСТВА ЯК НОВОЇ ФОРМИ КВАЗІІНТЕГРАІЙНОГО ПРОЦЕСУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.30857/2415-3206.2022.1.3

Анотація

Метою даної статті є дослідження особливостей розвитку кластерного партнерства як нової форми квазіінтеграційного процесу.

Методи дослідження. У статті використано загальнонаукові методи дослідження, зокрема, емпіричні методи: методи історичного, логічного та порівняльного аналізу – для розкриття еволюційних засад розвитку кластерного партнерства як нової форми квазіінтеграційного процесу.

Виклад основного матеріалу дослідження. Новітні глобальні технологічні тренди характеризуються інтенсифікацією п’ятої промислової революції та переходом світової економіки до шостого технологічного укладу та економіки знань. Тоді як промислова економіка змінює вертикальну інтеграцію, економіка знань стимулює утворення міжорганізаційних відносин та ділової домовленості, що будуються в мережах. У цьому контексті є можливість розвитку національних екосистем і кластерів другого рівня, а також розширення партнерської взаємодії між кластерними структурами в глобальному вимірі, що призводить до продуктивності та актуальності даного дослідження. У статті проаналізовано основні етапи інтеграційних процесів у розрізі становлення технологічних укладів. Встановлено, що саме шостий етап розвитку інтеграційних процесів спів­падає зі становленням VI техноло­гічного укладу та еволюцією категорії квазіінтеграції, яка є предиктором розвитку кластерного партнерства. Досліджено розвиток поняття квазі­інтеграції серед українських та зару­біжних науковців. Відтак, спираючись на дане дослідження, у статті пропо­нується доповнити наведену класифі­кацію формування квазіінтеграції такою формою як кластерне партнерст­во. В даному дослідженні представлено бар’єри інтеграції та квазіінтеграції і виділено їх ознаки щодо форм інтеграційних та квазіінтераційних структур.

Висновки з проведеного досліджен­ня. У ході дослідження, досліджуючи форми квазіінтеграційного процесу, доведено, що кластерне партнерство містить у собі ознаки як інтегрованої структури, так і квазіінтегрованої структури. Зважаючи на зазначені в дослідженні критерії, можна констатувати, що бар’єри інтеграції в корпоративних структурах досить високі, на відміну від квазіінтегрованої структури – кластерного партнерства.

Ключові слова: інтеграція; інтеграційні процеси; інтегровані структури бізнесу; квазіінтегровані структури бізнесу; суб’єкти бізнесу; мережна економіка.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Мар’яна ШКОДА, Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

D.Sc in Economics, Associate Professor, Department of Entrepreneurship and Business, Scopus Author ID: 53864082500, ResearcherID: P-9801-2016

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-13

Номер

Розділ

Articles