МЕНЕДЖМЕНТ У СВІТІ І В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2415-3206.2022.1.7Анотація
Постановка проблеми та завдання. Загальновідомо, що стан української економіки незадовільний і потребує значного покращення. Спираючись на слова Пітера Друкера про те, що «не існує країн слаборозвинених, є тільки погано керовані», можно зробити висновок про необхідність та доцільність суттєвого підвищення ефективності застосування сучасних систем менеджменту. в українських організаціях, зокрема, і в Україні в цілому. У зв`язку з цим вбачається актуальним глибше розібратися з особливостями сучасного менеджменту та проблемами у цій сфері, що притаманні українському суспільству. Тому метою даної роботи і визначено: провести аналіз розвитку (еволюції) менеджменту в світі для осмислення його особливостей на сучасному етапі, а також дослідити фактичне застосування менеджменту в Україні та виявити існуючі тут проблеми для підготовки пропозицій з покращення.
Методи дослідження. В процесі дослідження були застосовані методи порівняльного аналізу, аналізу даних шляхом їх групування, узагальнення інформації.
Результати. Виявлено, що в світі поняття «менеджмент» постійно змінювалось, а з початку ХХІ століття набуло принципово нового змісту, що було закріплено, зокрема, в міжнародному стандарті ІSО 9000:2000. На відміну від попереднього розуміння менеджменту, як управління/керування, сучасний менеджмент – це, перш за все, про суспільний мозок і суспільний розум, про загальні цінності та формування на їх основі спільних цілей і про наступне досягнення цих цілей завдяки управлінню/керуванню. Сучасний менеджмент є самостійною галуззю знань і самостійної сферою діяльності, яка відіграє ключову роль у забезпеченні конкурентоспроможності і сталого розвитку, як окремих організацій (підприємств, установ), так і країн в цілому.
В той же час в Україні щодо розуміння і застосування сучасного менеджменту є значні проблеми, які вже понад 30 років гальмують її розвиток. Термін «менеджмент» вважають синонімом українських термінів «управління» і «керування», що закріплено у ДСТУ ІSО 9000:2015. Ще до сьогодні панує хибне поняття, що менеджмент – це складова технічного регулювання, зокрема стандартизації. Через невірне розуміння сучасного менеджменту його від самого початку «закріпили» за Держстандартом (останні роки – за департаментом технічного регулювання Мінекономіки). Як результат, на сьогодні «менеджмент по українські» – це, по суті, «менеджмент», який «застряг» у ХХ столітті. І це стало одним із ключових чинників виникнення багатьох проблем в українському суспільстві. Результати дослідження дозволили розробити пропозиції, спрямовані на покращення ситуації в масштабах країни.
Висновки. Через неадекватне розуміння суті сучасного менеджменту в Україні не приділяється належної уваги його розвитку. Не призначено центральний орган виконавчої влади, відповідальний за розвиток менеджменту в країні в цілому. Питання удосконалення менеджменту не відображені в жодній державній політиці і стратегії розвитку сфер життєдіяльності. Організації публічного сектору, зокрема органи виконавчої влади, і бізнесові компанії використовують переважно застарілі недосконалі системи управління. Для усунення зазначених недоліків та покращення ситуації необхідно терміново змінити відношення до цієї надзвичайно важливої складової державотворення.
Ключові слова: сталий розвиток; менеджмент; керівництво; управління; керування; стандарти; системи менеджменту; менеджер.