МЕНЕДЖМЕНТ У СВІТІ І В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Петро КАЛИТА Українська асоціація досконалості та якості, Київ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30857/2415-3206.2022.1.7

Анотація

Постановка проблеми та завдання. Загальновідомо, що стан української економіки незадовільний і потребує значного покращення. Спираючись на слова Пітера Друкера про те, що «не існує країн слаборозвинених, є тільки погано керовані», можно зробити висновок про необхідність та доцільність суттєвого підвищення ефективності застосування сучасних систем менеджменту. в українських організаціях, зокрема, і в Україні в цілому. У зв`язку з цим вбачається актуальним глибше розібратися з особливостями сучасного менеджменту та проблемами у цій сфері, що притаманні українському суспільству. Тому метою даної роботи і визначено: провести аналіз розвитку (еволюції) менеджменту в світі для осмислення його особливостей на сучасному етапі, а також дослідити фактичне застосування менеджменту в Україні та виявити існуючі тут проблеми для підготовки пропозицій з покращення.

Методи дослідження. В процесі дослідження були застосовані методи порівняльного аналізу, аналізу даних шляхом їх групування, узагальнення інформації.

Результати. Виявлено, що в світі поняття «менеджмент» постійно змінювалось, а з початку ХХІ століття набуло принципово нового змісту, що було закріплено, зокрема, в міжнародному стандарті ІSО 9000:2000. На відміну від попереднього розуміння менеджменту, як управління/керування, сучасний менеджмент – це, перш за все, про суспільний мозок і суспільний розум, про загальні цінності та формування на їх основі спільних цілей і про наступне досягнення цих цілей завдяки управлінню/керуванню. Сучасний менеджмент є самостійною галуззю знань і самостійної сферою діяльності, яка відіграє ключову роль у забезпеченні конкурентоспроможності і сталого розвитку, як окремих організацій (підприємств, установ), так і країн в цілому.

В той же час в Україні щодо розуміння і застосування сучасного менеджменту є значні проблеми, які вже понад 30 років гальмують її розвиток. Термін «менеджмент» вважають синонімом українських термінів «управління» і «керування», що закріплено у ДСТУ ІSО 9000:2015. Ще до сьогодні панує хибне понят­тя, що менеджмент – це складова технічного регулювання, зокрема стандартизації. Через невірне розуміння сучасного менеджменту його від самого початку «закріпили» за Держстандартом (останні роки – за департаментом технічного регулювання Мінекономіки). Як результат, на сьогодні «менеджмент по українські» – це, по суті, «менеджмент», який «застряг» у ХХ столітті. І це стало одним із ключових чинників виникнення багатьох проблем в українському суспільстві. Результати дослідження дозволили розробити пропозиції, спрямовані на покращення ситуації в масштабах країни.

Висновки. Через неадекватне розуміння суті сучасного менеджменту в Україні не приділяється належної уваги його розвитку. Не призначено центральний орган виконавчої влади, відповідальний за розвиток менеджменту в країні в цілому. Питання удосконалення менеджменту не відображені в жодній державній політиці і стратегії розвитку сфер життєдіяльності. Організації публічного сектору, зокрема органи виконавчої влади, і бізнесові компанії використовують переважно застарілі недосконалі системи управління. Для усунення зазначених недоліків та покращення ситуації необхідно терміново змінити відношення до цієї надзвичайно важливої складової державотворення.

Ключові слова: сталий розвиток; менедж­мент; керівництво; управління; керування; стандарти; системи менеджменту; менеджер.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Петро КАЛИТА, Українська асоціація досконалості та якості, Київ, Україна

Candidate of Technical Sciences, Senior Researcher, president of the Ukrainian Association of Excellence and Quality, vice-president of the Ukrainian Union of Industrialists and Entrepreneurs, member of the governing board of the National Standardization Body of Ukraine, honorary president of the International Guild of Quality Professionals, Quality Person of the Year (1999) on the planet, academician of the Ukrainian Academy of Sciences, Ukraine

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-13

Номер

Розділ

Articles