УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ У КОНТЕКСТІ ДОСЯГНЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2415-3206.2023.1.9Анотація
ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ. Сталий розвиток та перемогу у конкурентній боротьбі в умовах глобалізації та міжнародного поділу праці можуть забезпечити підприємства, які управляють якістю бізнес-процесів на системній основі, що дає змогу випускати якісні, екологічно безпечні вироби в етичний спосіб.
МЕТОЮ ДОСЛІДЖЕННЯ є подальший розвиток методологічних, методичних і практичних підходів до управління якістю бізнес-процесів підприємства легкої промисловості в контексті досягнення ним сталого розвитку.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. В дослідженні використано наукові методи теоретичного узагальнення, аналізу, синтезу, індукції та дедукції, структурно-логічного аналізу, історичний метод.
РЕЗУЛЬТАТ. Визначальну роль у досягненні сталого розвитку підприємства відіграє висока якість продукції та послуг. Розглянуто відношення сталого розвитку та управління якістю на етапах еволюції підприємств та організацій. Виділено чотири періоди, яким відповідають моделі організації, що визначаються комбінацією наступних ознак: закрита – відкрита система; раціональне – соціальне мислення. Визначено місце управління якістю та сталого розвитку у кожній моделі організації. Ланцюгову реакцію якості Е. Демінга доповнено та розширено додатковими ланками екологічної та соціальної складової і показано, що висока якість продукції призводить до позитивного економічного, соціального та екологічного ефекту, тобто забезпечує сталий розвиток підприємства. Виділено особливу роль екологічної складової сталого розвитку. Для уникнення та протидії екологічним загрозам підприємствами проводяться заходи раціонального природокористування та здійснюються процеси екологічно збалансованого розвитку. Розглянуто показники природоохоронної діяльності в Україні 2016–2020 рр.
ВИСНОВКИ. Сталий розвиток є драйвером управління якістю бізнес-процесів на підприємстві, що підтверджується логічним ланцюгом впливу підвищення якості на економічну, екологічну та соціальну складові сталого розвитку продуцента. Модель організації в період відкритих систем і соціального індивіда забезпечує всеохоплююче управління якістю та сталий розвиток підприємства. Система управління якістю бізнес-процесів на підприємстві легкої промисловості, яка відповідає вимогам міжнародного стандарту ISO9001: 2015, є інструментом для реалізації цілей сталого розвитку підприємства.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: сталий розвиток; якість; управління якістю; система управління якістю бізнес-процесів; ланцюг Е. Демінга; природоохоронна діяльність.