ОСОБЛИВОСТІ ПІДГОТОВКИ ПРОЕКТНОГО МЕНЕДЖЕРА АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНОЇ ГАЛУЗІ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2415-3206.2023.2.11Анотація
ВСТУП: архітектурно-будівельна сфера є дуже актуальною в сучасному світі з численними суспільними, економічними та технологічними викликами. Керівництво вітчизняних архітектурно-будівельних підприємств зацікавлено в наявності кваліфікованих економічних фахівців, які могли б професійно виконувати управлінські функції, включаючи планування, організацію та оперативний контроль за всіма аспектами господарської та виробничої діяльності маркетингової аналітики, цінової та товарної політики, а також фінансової діяльності.
МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ: визначити та проаналізувати особливості підготовки проектного менеджера архітектурно-будівельної галузі.
ГІПОТЕЗА ДОСЛІДЖЕННЯ: проектний менеджер у сфері архітектури та будівництва формує загальні та спеціальні компетенції які охоплюють економіко-управлінські та фахові компетенції. Особливості цієї ролі включають декілька напрямків діяльності, зокрема теоретичні знання, управління проектами, розуміння правових аспектів, навички у лідерстві та комунікаціях, фінансове управління, технічні знання та інноваційний підхід. Ця науково-прикладна константа є орієнтиром для відбору менеджерів у вітчизняних архітектурно-будівельних підприємствах та потребує опису, конкретизації та перевірки на практиці.
МЕТОДИ: аналіз літератури – огляд наукових публікацій, журналів, книг та інших джерел для збирання та аналізу інформації про дану тему дослідження; системний аналіз – вивчення об'єкта дослідження як складної системи з взаємозв'язаними елементами; дедуктивний та індуктивний методи – використання логічного мислення для виведення загальних принципів або висновків із конкретних фактів чи даних; міждисциплінарний підхід – інтеграція знань, методів і практик з різних дисциплін для розв'язку визначеної проблеми. Комбінування цих методів забезпечує якість проведеного дослідження.
ВИСНОВКИ: менеджер у архітектурно-будівельній галузі відіграє ключову роль в проектному управлінні будівельними об’єктами та розвитку підприємства. Ця посада вимагає поєднання теоретичних знань про архітектурні та будівельні процеси з практичними навичками в управлінні проектами. Особливості цієї ролі включають декілька напрямків діяльності, зокрема теоретичні знання, управління проектами, розуміння правових аспектів, навички у лідерстві та комунікаціях, фінансове управління, технічні знання та інноваційний методи організації. Україна має значний потенціал у розвитку архітектурно-будівельної галузі, і менеджери в цій сфері мають відіграють ключову роль у воєнній та повоєнній відбудові. Забезпечення ефективного управління проектами будівництва сприятиме сталому і прогресивному розвитку української економіки в умовах воєнного та повоєнного відновлення.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: архітектурно-будівельна галузь; менеджер; проект; управлінські рішення; ризики; будівельні технології; стандарти та нормативи у галузі будівництва; архітектурні та інженерні рішення.