ДОСВІД ПРОВІДНИХ КРАЇН СВІТУ В КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.30857/2415-3206.2024.1.3Анотація
МЕТОЮ СТАТТІ є дослідження досвіду провідних країн світу у сфері сталого розвитку закладів вищої освіти, з метою визначення найкращих практик та можливостей їх імплементації в українських ЗВО.
МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. При дослідженні було використано методи: літературного аналізу (аналіз світових практик, політик та стратегій сталого розвитку в закладах вищої освіти); порівняльного аналізу (виявлення відмінностей та спільних рис у підходах до сталого розвитку в різних країнах); Кейс-стаді (глибоке вивчення конкретних випадків успішної реалізації сталого розвитку в закладах вищої освіти); експертних оцінок (отримання оцінок та думок експертів у сфері сталого розвитку та освіти); контент-аналіз (аналіз змісту документів, звітів, стратегій, публікацій університетів та інших організацій); бенчмаркінг (вивчення та запозичення кращих практик з інших університетів та країн); графічно-табличний метод.
ВИКЛАД ОСНОВНОГО МАТЕРІАЛУ. Концепція сталого розвитку є складовою стратегії розвитку, як різних секторів економіки, так і освіти. Сучасний виклик для закладів вищої освіти полягає не лише у наданні якісних знань, але й у забезпеченні власної стійкості у фінансовому, соціальному та екологічному векторах. Провідні країни світу розробили унікальні підходи до впровадження сталого розвитку у своїх університетах, що включає в себе інтеграцію принципів сталого розвитку в освітні програми та ефективне управління ресурсами. Країни з розвинутою системою вищої освіти активно впроваджують ініціативи щодо сталого розвитку, що включає енергоефективність будівель, використання відновлюваних джерел енергії, зменшення викидів в атмосферу, інновації в освітні процеси, такі як використання технологій для підвищення якості навчання, здійснення дистанційного навчання та електронної адміністрації. Сталий розвиток ЗВО передбачає інтеграцію трьох аспектів (економічний, соціальний, екологічний) у процес управління та розвитку закладу вищої освіти. Сталий розвиток в освіті орієнтується на «трикутник сталого розвитку», який утворює основу для стратегій забезпечення довгострокової стійкості ЗВО та сприяння створенню умов для розвитку сучасних знань і компетенцій. Досліджуючи досвід провідних країн світу у сфері сталого розвитку ЗВО було проаналізовано досвід країн: Європейського Союзу, Сполучені Штати Америки, Австралія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Японія, Канада, Австралія. В рамках адаптації та подальшої імплементації міжнародного досвіду сталого розвитку ЗВО в Україні необхідне виконання наступних умов: провести диверсифікацію джерел фінансування через співпрацю з приватним сектором та міжнародними організаціями; почати впроваджувати «зелені» технології у кампусах для зменшення енергоспоживання та екологічного впливу; інтегрувати принципи сталого розвитку в освітні програми для підготовки фахівців, здатних сприяти стійкому розвитку в різних галузях економіки; дотримання принципів соціальної інклюзивності і забезпечення рівного доступу до освітніх можливостей для всіх студентів незалежно від їхнього соціального статусу.
ВИСНОВКИ. Досвід провідних країн світу демонструє важливість комплексного підходу до забезпечення сталого розвитку закладів вищої освіти. Економічна стійкість, соціальна інклюзивність та екологічна відповідальність є невід’ємними елементами цього процесу. Українські ЗВО можуть використати найкращі міжнародні практики для формування власних стратегій сталого розвитку: посилити значення інтеграції сталого розвитку; використовувати інноваційні підходи в освіті; посилювати міжнародну співпрацю та обмін досвідом, що дозволить більш ефективно адаптувати глобальні стандарти сталого розвитку до локальних умов; збільшити фінансову та політичну підтримку через державні гранти, наукові програми та партнерства з приватними компаніями, що стимулює впровадження сталих рішень; глобалізація процесів, що проявляється в підготовці фахівців, здатних вирішувати екологічні, економічні та соціальні проблеми на світовому рівні. Загалом, досвід провідних країн у контексті сталого розвитку закладів вищої освіти слугує важливим орієнтиром для інших держав, що прагнуть досягти сталого майбутнього через освітню діяльність та науково-дослідницьку діяльність.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: заклади вищої освіти; сталий розвиток; провідні країни світу; імплементація; якість навчання; стратегія розвитку; концепція; вища освіта; університети; ініціативи сталого розвитку; інновації; «зелені» технології; трикутник сталого розвитку.