ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ БІЗНЕС-ПРОЦЕСІВ В СФЕРІ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В КОНТЕКСТІ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ

Автор(и)

  • Сергій СИНИЦЯ Київський національний університет технологій та дизайну, Україна
  • Поліна ПУЗИРЬОВА Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30857/2415-3206.2024.1.8

Анотація

МЕТОЮ СТАТТІ є дослідження теоретичних підходів до формування бізнес-процесів в сфері інформаційних технологій в контексті діджиталізації.

МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. В статті було використано такі методи: SWOT-аналіз; PESTLE-аналіз; benchmarking; дослідження ринку і конкурентів; аналіз даних і BI (Business Intelligence); проектний менеджмент; аналізу та синтезу, графічно-табличний методи.

ВИКЛАД ОСНОВНОГО МАТЕРІАЛУ. Сучасний розвиток суспільства, цифровізація економіки, глобалізація і діджиталізація економічних процесів визначають принципово новітні підходи до формування бізнес-процесів у сфері інформаційних технологій в контексті діджиталізації. Формування бізнес-процесів в ІТ-сфері визначається швидким темпом розвит­ку діджиталізації та її впливом на всі аспекти діяльності сучасних підприємств. Діджиталізація є ключовим чинником досягнення конкурентних переваг на глобальному ринку, оскільки дозво­ляє оптимізувати бізнес-процеси, автоматизу­вати бізнес-операції, покращити комунікацію та прийняття рішень на основі даних. Роль бізнес-процесів у контексті діджиталізації полягає в підвищенні ефективності та швидкості роботи підприємств, що дозволяє оперативно реагувати на нові виклики сьогодення, мінімізувати витрати та нарощувати якість продукції та послуг. В контексті ІТ-підприємств діджиталі­зація не лише прискорює процеси, але й докорінно змінює саму природу бізнесу, змушуючи підприємства адаптувати свої моделі, стратегії та бізнес-процеси. Дослідження теоретичних підходів до формування бізнес-процесів в умовах цифрової трансформації показало, що основними підходами є: класичні підходи (процесно-орієнтований, модель Input-Output, проектний (Project-Based Approach); сучасні підходи (гнучкі методології (Agile), Lean Management, DevOps). Серед особливостей бізнес-процесів ІТ-сфери було визначено такі: динамічність і гнучкість; інноваційність; проект­но-орієнтована структура. Для моделювання та оптимізації бізнес-процесів в ІТ сфері в кон­тексті діджиталізації використовують наступні інструменти: BPMN; ERP-системи; інструменти для управління проектами. Доведено, що бізнес-процеси в сфері ІТ не можуть функціонувати без синергійного поєднання основних компонентів діджитацізації: автоматизація, інтеграція, аналітика, гнучкість та адаптивність, штучний інтелект, хмарні технології.

ВИСНОВКИ. Встановлено, що діджиталізація бізнесу ІТ-підприємств надає нові можливості для оптимізації бізнес-процесів та досягнення конкурентних переваг. Доведено, що впровад­ження цифрових технологій сприяє автомати­зації, інтеграції, підвищенню ефективності та гнучкості бізнес-процесів. Визначено, що ІТ-підприємства повинні активно використовувати інноваційні підходи для адаптації до новітніх умов ринку, враховуючи теоретичні варіації та функціональні аспекти діджиталізації. Доведено, що формування бізнес-процесів у сфері ІТ вимагає врахування теоретичних і практичних аспектів, де класичні підходи (процесно-орієнтований, проектний підхід) залишаються базовими, а сучасні підходи (Agile, Lean та DevOps) відкривають нові можливості для оптимізації процесів та підвищення їх ефективності. Встановлено, що технологічні інновації, зокрема штучний інтелект та хмарні рішення, відіграють синергійну роль для трансформації бізнес-процесів в ІТ-секторі, допомогаючи підприємствам залишатися конкурентоспроможними в умовах швидких змін та глобалізаційних перетворень.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: бізнес-процеси; інфор­маційні технології; діджиталізація; теоретичні підходи; ІТ-підприємства; конкурентні переваги; цифрові технології; автоматизація; інтеграція; адаптація; класичні підходи; сучасні підходи; штучний інтелект; трансформація.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

Сергій СИНИЦЯ, Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

PhD student at the Department of Smart Economics

Поліна ПУЗИРЬОВА, Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

Doctor of Science in Economics, Professor, Associate Professor of the Department of Smart Economics

http://orcid.org/0000-0003-0839-8730

Scopus Author ID: 36070051700

Researcher ID: ААЕ-9967-2019

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-02

Номер

Розділ

Articles