КОНЦЕПТУАЛЬНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИКИ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОГО БІЗНЕСУ

Автор(и)

  • Віталій ШЕКЕРА Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30857/2415-3206.2024.2.7

Анотація

ВСТУП І МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ. Усвідомлення нагальної потреби у реальних діях для покращення соціальних та економіко-екологічних викликів сьогодення стало поштовхом до формування принципово нової стратегії економічного зростання. Її фунда­ментом стала концепція динамічної рівноваги, яка передбачає розвиток у межах екологічної місткості природного середовища без незво­ротного впливу на природу та без створення загроз для довготривалого існування людини як біологічного виду. Такий підхід до економічного зростання орієнтований на ефективне вирішення ключових соціально-економічних потреб без виснаження ресурсів, забруднення чи деградації довкілля. Саме на цих засадах було сформульовано нову концепцію – концепцію сталого розвитку (sustainable development) як нової парадигми розвитку людства у ХХІ столітті.

МЕТОЮ ДОСЛІДЖЕННЯ є узагальнення та обґрунтування концептуальних засад форму­вання політики сталого розвитку вітчизняного бізнесу.

МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. Дослідження побудовано з використанням наступних науково-економічних методів як: метод групу­вання та класифікації, структурно-логічного аналізу, графічний, табличний метод та ін.

ВИКЛАД ОСНОВНОГО МАТЕРІАЛУ. В Україні, наразі, еколого-соціо-економічні проблеми поглиблюються воєнними діями та катастрофічними наслідками від них для життя і здоровʼя населення, а також природи (забруднення навколишнього середовища через викиди в атмосферне повітря шкідливих речовин, уламки ракет, дронів, замінування сільськогосподарських угідь, знищення Каховської ГЕС тощо). Так, за даними KSE Institute та уряду України, станом на листопад 2024 року прямі економічні втрати сягнули майже 170 млрд дол. США. Серед них збитки енергетичної інфраструктури оцінюються у 14,6 млрд дол. США, промисловості – 14,4 млрд дол. США, транспортної інфраструктури – 38,5 млрд дол. США, АПК – 10,3 млрд. дол. США (KSE Institute, 2025). Екологічні втрати у грошовому вимірі внаслідок бойових дій на кінець 2023 р. становили до 9,8 млрд дол. США (KSE Institute, 2023). Відповідно до Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення станом на кінець 2024 року «загальна вартість відбудови та відновлення в Україні становить 524 мільярди доларів США (506 мільярдів євро) впродовж наступного десятиліття» (World Bank Group, 2025).

Відтак, перехід українського бізнесу до впровадження концепції сталого розвитку гальмується воєнним станом та військовими діями на території нашої держави, проте зали­шається необхідною та критично важливою умовою сучасного конкурентоспроможного та дбайливого до природи способу господарю­вання, а післявоєнне відновлення вітчизняної економіки потребуватиме глибокої структур­ної трансформації та екологічної модернізації функціонування підприємств (Tokmakova, Kurylovych and Kazakov, 2023, p. 100). Українському бізнесу доведеться вирішувати «нові економічні та екологічні виклики систематично, цілісно та радикально» (Bocken and van Bogaert, 2016), переорієнтовуючи свої бізнес-моделі на сталі інноваційні підходи (Bashir, Alfalih and Pradhan, 2022).

РЕЗУЛЬТАТИ. Вивчено складові концепції сталого розвитку в контексті сталого розвитку бізнесу. Доведено ключову роль останнього у забезпеченні інклюзивного зростання, захисту довкілля та сталого розвитку суспільства, а особливо в умовах трансформації національної економіки.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: забрудження; еколо­гічний стан; воєнний стан; соціальні виклики; сталий розвиток бізнесу; соціально-економічні проблеми людства; ресурсне забезпечення; повторне застосування; корпоративно-соціальне управління.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-08

Номер

Розділ

Articles