ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ФОРМУВАННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ЛЮДСЬКОГО ПОТЕНЦІАЛУ МАЛОГО І СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ

Автор(и)

  • Зорина ШАЦЬКА Київський національний університет технологій та дизайну, Україна
  • Євген БІРЮКОВ Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30857/2415-3206.2024.2.9

Анотація

МЕТОЮ ДАНОЇ СТАТТІ є дослідження особливостей формування та оцінки інноваційного розвитку людського потенціалу в діяльності підприємств малого та середнього бізнесу.

МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ. В процесі написання статті використано загальнонаукові та спеціальні методи дослідження з проблеми формування та інноваційного розвитку людського потенціалу на підприємствах МСБ, серед яких: системно-структурний підхід; компетентністний підхід; інтегрально-індексний підхід.

ВИКЛАД ОСНОВНОГО МАТЕРІАЛУ ДОСЛІДЖЕННЯ. В статті з’ясовано сутність поняття «людський потенціал», під яким розуміють сукупність знань, навичок і компетенцій працівників, що накопичуються протягом життя і використовуються для підвищення продуктивності праці та доходів. Доведено, що людський потенціал є одним з чинників підвищення конкурентоспроможності та сталого розвитку МСБ. Рівень інноваційного розвитку людського потенціалу підприємств МСБ передбачає здійснення оцінювання, яке проводиться на основі вибору системи показників та методів, що відображають вклад персоналу у генерування, адаптацію й впровадження інновацій. Узагальнено основні показники оцінювання інноваційного розвитку людського потенціалу МСБ, до яких віднесено: коефіцієнт інноваційності персоналу; ROI людського капіталу; Human Capital ROI; індекс компетенцій; показники персоналу Збалансованої системи показників. Систематизовано основні теоретико-методичні підходи до оцінки формування інноваційного розвитку людського потенціалу МСБ, до яких віднесено такі: системно-структурний підхід; компетентністний підхід; інтегрально-індексний підхід. Оцінка інноваційного розвитку людського потенціалу МСБ за системно-структурним підходом визначає людський потенціал як багаторівневу ієрархічну структуру, що складається з взаємопов’язаних елементів, кожен з яких відіграє ключову роль у забезпеченні інноваційного розвитку підприємства. За компетентнісним підходом оцінка інноваційного розвитку людського потенціалу ґрунтується на концепції, що ефективність працівників визначається не лише рівнем їхньої освіти чи досвіду, а передусім наявністю ключових компетентностей, які забезпечують їхню здатність до реалізації інноваційного потенціалу. За інтегрально-індексним підходом формується узагальнений індекс інноваційного розвитку людського потенціалу. Розроблено алгоритм комплексного оцінювання інноваційного розвитку людського потенціалу малого і середнього бізнесу, який базується на поєднанні переваг системно-структурного підходу; компетентністного підходу; інтегрально-індексного підходу.

ВИСНОВКИ З ПРОВЕДЕНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ. В сучасних умовах людський потенціал виступає ключовим ресурсом забезпечення сталого інноваційного розвитку малого і середнього бізнесу в умовах трансформації економіки, посилення глобальної конкуренції та цифровізації виробничо-господарських процесів. Ефективність його діяльності потребує комплексного оцінювання з розрахунком низки показників.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: людський потенціал; малий та середній бізнес; інноваційний розвиток людського потенціалу; системно-структурний підхід; компетентністний підхід; інтегрально-індексний підхід.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

Зорина ШАЦЬКА, Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

D.Sc in Economics, Associate Professor, Department of Smart Economics

https://orcid.org/0000-0003-1600-1481

Scopus Author ID: 36081324000

ResearcherID: D-4215-2019

Євген БІРЮКОВ, Київський національний університет технологій та дизайну, Україна

https://orcid.org/0009-0008-8088-4366

 

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-08

Номер

Розділ

Articles