УПРАВЛІННЯ КОНФЛІКТАМИ В ПРОЕКТНІЙ ТА ОПЕРАЦІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ НАФТОГАЗОВИХ КОМПАНІЙ

Автор(и)

  • Ольга ОВЕЦЬКА Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна
  • Світлана САВЧУК Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна
  • Владислав ШТАГЕР Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30857/2415-3206.2025.2.5

Анотація

ВСТУП. Необхідність проєктно-орієнтованого підходу в нафтогазовій галузі зумовлена високою складністю та капіталомісткістю операцій, а також впливом численних зовнішніх чинників, що вимагає оптимізації ресурсів, чіткого розподілу відповідальності та координації учасників проєктів. Водночас, з огляду на складність реалізації проєктів і багаторівневу взаємодію зацікавлених сторін, управління конфліктами є важливим інструментом для забезпечення успішного завершення проєктів, оскільки конфлікти можуть суттєво впливати на їхню ефективність.

ГІПОТЕЗА НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ. Конфлікти в проєктах нафтової компанії зумовлені управлінськими та комунікаційними дисфункціями й можуть бути зменшені шляхом впровадження комплексної системи управління конфліктами, заснованої на певних принципах.

МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ. Метою статті є дослідження специфіки та основних проблем управління конфліктами в проєктах операційної діяльності нафтової компанії та розробка принципів ефективного управління конфліктами на основі виявлених емпіричних даних.

МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ. Для досягнення цієї мети було використано комплекс взаємопов’язаних методів: аналіз, синтез, індукцію, порівняння, узагальнення, а також анкетне опитування, експертне оцінювання, спостереження та методику Томаса-Кілмана для аналізу поведінки у конфліктних ситуаціях.

ВИСНОВКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ПОДАЛЬШИХ ДОСЛІДЖЕНЬ. У проєктах нафтової компанії спостерігається переважання деструктивних моделей поведінки в конфліктних ситуаціях, що ускладнює ефективну реалізацію завдань. Конфлікти зумовлені управлінськими та комунікаційними дисфункціями, серед яких визначальними є стиль лідерства, низький рівень обізнаності учасників, недосконалість документаційної системи та специфіка проєктних завдань. Ефективне вирішення цих проблем потребує впровадження комплексної системи управління конфліктами, що базується на принципах системності, превентивності, прозорості, участі, адаптивного лідерства та відкритості комунікацій. Перспективи подальших досліджень полягають у розробці прикладних механізмів реалізації такої системи та оцінці її ефективності в умовах складного та динамічного середовища нафтогазової галузі.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: конфлікт; проект; управління конфліктами; управління проектами; операційна діяльність; нафтогазова компанія.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографії авторів

Ольга ОВЕЦЬКА, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна

PhD in Economic Sciences, Associate Professor, Associate Professor of the Department of Management and Administration

https://orcid.org/0000-0003-1178-6216

Scopus Author ID: 57221802210

Researcher ID: NIS-9378-2025

Світлана САВЧУК, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Україна

PhD (Management), Associate Professor of the Department of Management and Administration

https://orcid.org/0000-0003-0428-5798

Scopus Author ID: 58500222800

Researcher ID: NABR-9211-2022

##submission.downloads##

Опубліковано

2026-02-04

Номер

Розділ

Articles